پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی حادثه مصیبت‌بار انفجار در مسجدی در استان قندوز افغانستان: مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان عاملان خونخوار این جنایت را مجازات کنند

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

شاخصه‌های طلبه طراز انقلابی در قرآن کریم

 

 

نماینده ولی فقیه و رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه در استان قزوین با حضور در مدرسه علمیه صالحیه، با طلاب این مدرسه دیدار کرد و به سوالات آنها پاسخ داد.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار صمیمانه با طلاب مدرسه علمیه صالحیه اظهار کرد: خدا را شاکریم که دل‌های جوانان شایسته‌ی ما این‌گونه با امام زمان (عج)، حوزه‌های علمیه و معارف دین همراه شده است و به‌طور ویژه برای این فضایی که در این مدرسه احساس می‌شود خدا را شکر می‌کنم.

 

وی با تسلیت درگذشت مرحوم آیت‌الله محمدی‌تاکندی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت‌الله محمدی‌تاکندی (ره) یکی از بزرگان حوزه علمیه بودند و سالیان سال در تبلیغ و ترویج دین کوشیدند، ان‌شاءالله با اولیای الهی محشور شوند.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در پاسخ به سوال یکی از طلاب که طلبه طراز انقلاب اسلامی چه خصوصیاتی دارد، گفت: اگر ما بخواهیم طلبه طراز انقلاب را تعریف کنیم، ابتدا می‌باید انقلاب را تعریف کنیم. انقلاب چیست و از ما چه می‌خواهد؟ اگر فهمیدیم انقلاب چیست، از ما و جامعه ما می‌خواهد چه چیزی بسازد و چشم‌اندازش چیست آن‌وقت خصوصیات و ویژگی‌های طلبه طراز انقلاب اسلامی را به دست می‌آوریم.

 

 

امام جمعه قزوین با اشاره به آیه 59 سوره نساء یادآور شد: آیه «أَطيعُوا اللَّهَ وَأَطيعُوا الرَّسولَ وَأُولِي الأَمرِ مِنكُم» مهمترین شاخصه یک طلبه در طراز انقلاب اسلامی و تفاوت بین طلبه انقلابی و غیر انقلابی را مشخص می‌سازد. یعنی طلبه به‌ جایی برسد که مطیع خدا، رسول خدا و اولی‌الامر شود که البته بین اطاعت و تبعیت تفاوت وجود دارد. اطاعت یعنی انسان کاری را از صمیم قلب انجام دهد و به آن علاقه داشته باشد؛ اما تبعیت اینگونه نیست.

 

آیت‌الله عابدینی شاخصه دیگر طلبه طراز انقلاب اسلامی را «امر به معروف و نهی از منکر» دانست و اظهار کرد: در قرآن کریم بسیار در مورد امر به معروف صحبت به میان آمده و در آیه 71 سوره توبه خداوند مومنان را دوستدار و یاور یکدیگر می‌داند که امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها می‌کنند.

 

وی با اشاره به آیه 75 سوره نساء افزود: طلبه‌ی طراز انقلاب اسلامی طرفدار مقاومت اسلامی است و آن کسی که این معنا را می‌فهمد و برای آن دغدغه دارد طلبه درخور انقلاب است. همچنین طلبه‌ای که با قرآن کریم انس دارد و وقتی نام و یاد خدا به میان می‌آید دلش زیر و رو می شود و در پیشگاه عظمت الهی احساس فروتنی می‌‎کند.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group