رهبر انقلاب رأس ساعت ۷ صبح با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) آراء خود را به صندوق انداختند؛ روز انتخابات روز ملت ایران و تعیین سرنوشت است هرچه زودتر این وظیفه را انجام دهید

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

ترس و پرهیز تعبیر کوچکی از تقواست/ تقوا، خودنگهداری در عهد و پیمان‌های انسان با خداوند است

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در جلسه اخلاق مجتمع صنایع شهید میثمی وزارت دفاع گفت: ترس و پرهیز تعبیر کوچکی از تقواست.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه اخلاق مجتمع صنایع شهید میثمی وزارت دفاع با بیان اینکه باید ببینیم جایگاه اخلاق در دین کجاست، اظهار کرد: ریشه اصلی اخلاق، عقیده است و اگر عقیده را از اخلاق برداریم، نمی توان به جایگاه اخلاق حقیقی دست یافت.

 

وی تصریح کرد: نخستین چیزی که در زندگی با آن سرو کار داریم، عقیده است و خدای متعال نیز همه چیز را با عقیده آغاز کرده است. خداوند به موسی(ع) فرمود به مردم بگو که خدایی جز من نیست و سوره حمد را که خلاصه قرآن است با عقیده شروع می‌کند.

 

امام جمعه قزوین بیان کرد: از عقیده عبادت تولید می شود و کسی که عبادت می کند، بخاطر عقیده است که سراغ عبادت می رود و اهمیت و کیفیت عبادتِ انسان به اندازه اهمیت و کیفیت عقیده او مرتبط است.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: هیچ انسانی در زمین بدون عقیده وجود ندارد؛ حتی کسانی که بت پرست هستند هم دارای عقیده‌اند و انبیاء(ع) آمدند عقیده‌ی درست را به انسان نشان دهند و ما را از شرّ و آسیب عقاید بد نجات دهند و به توحید دعوت کنند.

 

 

وی افزود: همانطور که انسانی بدون عقیده نیست، همه انسان های عالم نیز مشغول عبادت هستند و انبیاء(ع) نیامدند موضوع عبادت را مطرح کنند بلکه تلاش آنها بر این مهم استوار بود که عبادت را اصلاح کنند و در مسیر درست و عبادت خدای یگانه قرار دهند.

 

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه همه انسان‌ها ولایتمدار هستند، عنوان کرد: در قرآن آمده خداوند ولی کسانی است که ایمان آورده اند و آنها را از ظلمت ها به سمت نور هدایت می کند و در مقابل کافران قرار دارند که شیطان و طاغوت را ولی خود برگزیده اند و از سمت نور به سمت تاریکی ها رفته اند.

 

امام جمعه قزوین اظهار کرد: با عقیده، عبادت ایجاد می شود و هر کسی که خدا را بشناسد، در مقابلش تعظیم می کند و او را عبادت خواهد کرد. همانطور که عبادت از عقیده شکل می گیرد، عبادت نیز تقوا ایجاد می کند.

 

وی افزود: خداوند در آیه 21 سوره بقره فرموده اى مردم پروردگارتان را كه شما و كسانى را كه پيش از شما بوده‏ اند آفريده است پرستش كنيد باشد كه به تقوا گراييد؛ این آیه شریفه نشان می دهد خروجی عبادت، تقواست.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در تعریف تقوا بیان کرد: دو واژه در تقوا برای ما دردسرهایی داشته است، اگرچه درست است اما آن تعریف عمیق و جامع از تقوا نیست. یکی واژه پرهیزکاری و دیگری ترسیدن است.

 

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: در قرآن کریم حدود 180 بار خداوند از تقوا با کلمات مختلف نام برده است و حدود 80 بار دستور به تقوا داده است. اکثر جاهایی که خداوند به تقوا دستور داده است، تقوای جمعی مورد نظر بوده و هیچ موضوعی در دین نداریم که خداوند 80 بار برای آن دستور داده باشد و این مهم اهمیت تقوا را نشان می دهد.

 

وی با بیان اینکه ترس و پرهیز جزو کوچکی از تقواست، اضافه کرد: معنای محوری تقوا یعنی خود نگهداری؛ خدا فرمود من در عقیده با شما(فطرت انسان) پیمان بستم و شما نیز تأکید کردید و پذیرفتید و قرار است این پیمان تا آخر عمر باقی بماند.

 

امام جمعه قزوین افزود: خداوند در آیات 60 و 61 سوره یاسین فرموده قرار بود شیطان را عبادت نکنید و این عهد و پیمان نیز بین انسان با خدا برقرار شده است و ما می باید بر عهد و پیمان خود استوار باشیم چرا که راه درست این مسیر است.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: خدا فرموده همه خوبی ها را در فطرت انسان قرار داده است و انسان می تواند خوبی را از بدی تشخیص دهد. صداقت موضوعی نبوده که در مدرسه آموزش ببیند بلکه این مهم و سایر فضیلت های اخلاقی در فطرت انسان قرار دارد و قابل تشخیص است. بنابراین تقوا خودنگهداری در اخلاقیات، عبادات و عقاید است.

 

وی اظهار کرد: در آیه 183 سوره بقره اولین آیه ای که خداوند روزه را مطرح کرده است؛ خدا فرمود ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب شد، همانطور که روزه برای پیشینیان شما بوده و واجب بودن آن به این خاطر است که روزه بستر رسیدن شما به تقواست.

 

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: حج دیگر عبادتی است که انسان را به تقوا می رساند چرا که مجموعه ای از عبادت ها در این فریضه وجود دارد و حتی قربانی کردن در مناسک حج را برای رسیدن انسان به تقوا معرفی کرده و آن را جزوی از عبادت می داند.

 

امام جمعه قزوین با تأکید بر اینکه تقوا عقل را دانا و اراده را توانا می کند، بیان کرد: عقل ما محتاج دانایی و اراده ما محتاج توانایی است که با تقوا تحقق می یابد و دنیا تشنه این معناست.

 

وی افزود: قرآن در آیه 29 سوره انفال فرموده ای کسانی که ایمان آورده اید اگر به تقوا برسید، خدا به شما فرقان می دهد و عقلتان عجیب دانا می شود و سر بزنگاه های علم و دانش، مسیر را پیدا می کنید و شهید شهریاری ها این گونه بودند و با تقوا به این مرحله از علم و دانش دست یافتند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: خدا فرموده اگر شیطانی بخواهد در کسانی که اهل تقوا هستند رخنه و نفوذ کند، آنها تشخیص می دهند و مانع این کار می شوند. خدا فرموده اهل تقوا باشید تا نادانسته ها را بیاموزید و این برکت و اثر بسیار عظیم تقوا برای انسان است.

 

آیت‌الله عابدینی با بیان حدیثی درباره تقویت اراده برای تقوا خاطرنشان کرد: در حدیث آمده هر کسی اهل تقوا باشد، قوی زندگی می کند و اهل تقوا در مقابل هیچ کسی سر خم نمی کند و هیچگاه از خودش ذلت نشان نمی دهد و در اراده توانمندی از او می بینیم.

 

وی ادامه داد: هر چه مشکل و بیچارگی می کشیم، برای نادانی و ناتوانی است و هر چه موفقیت داریم به دانایی و توانایی مربوط می شود. ناتوانی و نادانی عامل همه بدبختی هاست و تقوا توانست عقل را دانا و اراده را توانا کند و امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب با همین دو معنا توانستند دست مستضعفان عالم را بگیرند و در مقابل مستکبران ایستادگی کنند.

 

امام جمعه قزوین کرامت را یکی از خروجی های مهم تقوا دانست و گفت: کرامت یکی از جلوه های مهم تقواست. کرامت موضوعی است که خداوند به عنوان یکی از ویژگی های خودش معرفی کرده و تأکید کرده انسان، قرآن و رسول خدا(ص) همه با کرامت هستند و باید قدر این مهم را بدانیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group