رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم انس با قرآن کریم: سیاست کشور در زمینه برجام مشخص است مسئولان مراقبت کنند مذاکره فرسایشی نشود

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

تقویت زیرساخت‌های پژوهشی در حوزه‌‌های علمیه مستلزم تقویت علوم آلی است/ اخلاص و تهذیب دو عنصر مهم برای اثرگذاری پژوهش‌های حوزوی است

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در اختتامیه جشنواره علامه حلی گفت: تقویت زیرساخت‌های پژوهشی در حوزه‌‌های علمیه مستلزم تقویت علوم آلی است.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در اختتامیه جشنواره علامه حلی که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی برگزار شد، با تسلیت شهادت امام هادی(ع) اظهار کرد: موضوع پژوهش همواره در حوزه‌های علمیه یکی از موضوعات مهم و محوری بوده است.

 

وی ادامه داد: با جشنواره‌هایی نظیر جشنواره علامه حلی، پژوهش به صورت سازمان یافته‌تر در حوزه‌های علمیه دنبال می‌شود و استعدادهای طلاب به صورت گسترده‌تری پرورش پیدا می‌کند.

 

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم انبیاء، کشف گنجینه‌های پنهان انسان‌ها بوده و پژوهش عرصه‌ای است که زمینه بروز و ظهور استعدادهای انسان را فراهم می‌آورد.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: حوزه‌های علمیه می‌باید در علم و عرصه‌های پژوهشی در علوم دینی با جدیت عمل کنند و انسان و دین را آن گونه که مورد نظر خدای متعال است، به جهان نشان دهند.

 

وی عنوان کرد: خداوند تأکید می کند که آنانی که در مقابل شما قرار دارند، مستکبران هستند و اهل کلیسا و اهل عبادت را می‌باید دریابید و این آیه مسئولیت حوزه‌ها را بسیار سنگین می‌کند.

 

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: اگر اسلام، تورات و انجیل را آن گونه که خداوند فرموده به مسیحیان نشان دهیم، اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد. ما اگر حضرت مریم(س) و حضرت عیسی(ع) را با نگاه قرآن به مسیحیان معرفی کنیم، مورد توجه آنها قرار خواهد گرفت و جذابیت خواهد داشت.

 

 

امام جمعه قزوین اظهار کرد: اگر رسالت حوزوی را درست انجام دهیم، مانع سیطره علمی و جذب آدم‌ها به دست اجانب می شویم و با عرصه‌های علمی می‌توانیم مانع این سیطره شویم.

 

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های پژوهش نیازمند کارهای جدی و عمیق است، تأکید کرد: تقویت زیرساخت‌های پژوهشی نیازمند تقویت علوم آلی است و لازم است صرف، نحو، معانی، بیان، لغت، رجال، حدیث، منطق و اصول را به بالاترین سطح برسانیم و ضعف‌ها را برطرف، و به نقطه قوت تبدیل کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: علوم حوزوی تفاوت‌هایی با عرصه‌های دیگر دارد چرا که در حوزه‌های علمیه که پشتوانه‌های الهی و دینی در آن وجود دارد، اخلاص و تهذیب در پیشبرد امور بسیار مؤثر است و هر چه این دو عنصر مهم تقویت شوند، علوم حوزوی نیز بیشتر تقویت می‌شود.

 

 

آیت‌الله عابدینی افزود: کاری کنیم که طلبه‌ها صرفاً نگاه عبادی به امر پژوهش داشته باشند و برای اعتلا و عظمت بخشیدن به اعتلای دینی به کار پژوهش توجه داشته باشند و اگر نگاه این باشد، همه کسانی که کار پژوهشی انجام داده‌اند، برنده خواهند بود.

 

وی اظهار کرد: یکی از عوامل موفقیت جشنواره پژوهشی این است که تلاش کنیم ضعف‌ها را مورد شناسایی و بررسی قرار دهیم و فرصت‌های جدیدی ایجاد کنیم. آسیب‌شناسی و شناسایی فرصت‌ها می‌باید جزو برنامه‌های جشناوره قرار گیرد تا شاهد پویایی و ارتقای کیفی در این عرصه باشیم.

 

امام جمعه قزوین اضافه کرد: ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه پژوهش به خاطر پیشینه‌های علمی، بسیار بالاست و این ظرفیت در عرصه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارد و با بهره‌گیری شایسته از این امکانات می‌توانیم جایگاه بهتری در حوزه پژوهش داشته باشیم.

 

 

امام جمعه قزوین بیان کرد: برگزاری جشنواره فرصت بسیار مناسبی برای کشف استعدادهاست و فرصتی را ایجاد می‌کند تا تلاش‌های علمی عزیزان ثبت و ضبط شود و محفوظ بماند.

 

وی با بیان حدیثی از امام باقر(ع) تشریح کرد: حضرت فرموده‌اند برای اینکه به حکمت برسیم، نیازمند تهذیب هستیم و ما به این مهم بسیار نیازمند هستیم.

 

در پایان از برگزیدگان این جشنواره تجلیل شد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group