رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

دوستی‌ها‌ و دشمنی‌ها مبنای خدایی داشته باشد/ کسانی که برای منافع حزبی‌ دین را کنار می‌گذارند، در قیامت دشمن یکدیگر می‌شوند

 

 

امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن ماه رمضان با تأکید بر اینکه دوستی‌ها‌ و دشمنی‌ها مبنای خدایی داشته باشد، گفت: کسانی که برای منافع حزبی‌ دین را کنار می‌گذارند، در قیامت دشمن یکدیگر می‌شوند.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه تفسیر قرآن کریم در مسجد امام خمینی (ره) اظهار کرد: حضرت ابراهیم (ع) در آیه 25 سوره عنکبوت با قومش که حرف او را نشنیدند و دست از بت پرستی بر نداشتند، سخن می‌گوید و می‌فرماید شما به جای خدا بت‌ها را پرستش کردید، برای آنها احترام قائل شدید و رشته محبت شما با بت‌ها برقرار شد؛ در حالی که رشته محبت شما باید با خدا برقرار شود.

 

وی تصریح کرد: حضرت می‌خواهد بگوید دوستی‌ها باید برای رضای خدا باشد و با کسانی دوستی برقرار کنیم که با خدا مرتبط است و در مقابل با کسی دشمن باشیم که از خدا دور است و در نهایت رشته دوستی با هر کسی باید با محوریت خدا باشد.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه مال دنیا، مقام، زیور، زینت، زبان، قومیت و فامیلی نباید محور دوستی قرار گیرد، اذعان کرد: فقط خدا باید محور دوستی قرار گیرد و از هر چه غیر خداست، بپرهیزیم تا سعادتمند شویم.

 

امام جمعه قزوین با بیان اینکه برخی مبنای دوستی خود را حزب و جناح قرار می‌دهند، گفت: آنها باید ببینند با این کار برای خدا کار می‌کنند یا با خدا دشمنی می‌کنند؟! این آیه به ما می‌گوید همه چیز را کنار گذاشته و با محوریت خدا دوستان خود را انتخاب کنید.

 

وی ابراز کرد: در این آیه می‌فرماید اگر خدا را مبنای کارهایتان قرار ندهید و به جای آن بت پرستی‌های قدیم و یا مدرن را محور قرار دهید و دوستی‌ها و دشمنی‌هایتان مبنای غیر خدایی داشته باشد، روز قیامت که می‌شود شما یکدیگر را انکار می‌کنید.

 

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: چنین انسان‌هایی در روز قیامت از یکدیگر گلایه‌مند می شوند و از اینکه یکدیگر را به حزب و جناح دعوت کردند و خدا را مبنا قرار ندادند، شکایت می‌کنند و تقصیر این کار را به گردن هم می‌اندازند.

 

این مفسر قرآن با بیان اینکه در قیامت کسی بار دیگری را بر دوش نمی‌گیرد و هر کسی مسئول کار خودش است، عنوان کرد: همین رفقایی که در دنیا برای هم رفاقتشان را به رخ می‌کشیدند و یار و یاور یکدیگر بودند، چون رفاقت‌هایشان برای خدا نبود، روز قیامت همدیگر را لعنت می‌کنند.

 

وی هزینه سومی را نیز برای کسانی که با محور خدا رفاقت نمی‌کنند، بیان کرد و گفت: خدا می‌گوید کسانی که اینگونه زندگی می‌کنند جایگاهشان جهنم است زیرا خدا انسان را برای بندگی خدای یگانه آفریده اما آنها در زمین بندگی‌اش، بنای کفر و شرک قرار دادند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه محور قرار ندادن خدا در رفاقت‌ها هزینه دیگری نیز دارد، اظهار کرد: کسانی که خدا را محور قرار نمی‌دهند، در قیامت کسی به دادشان نمی‌رسد و یار و یاوری ندارند. خدا این چهار هزینه را تشریح کرد تا کسی به جای خدا کسی را محور دوستی‌هایش قرار ندهد.

 

امام جمعه قزوین افزود: در آیه 67 سوره زخرف نیز خدا می‌فرماید کسانی که در دنیا خیلی برای رفاقت‌هایشان از خدا مایه می‌گذارند و دین، شرف، آبرو و جوانمردی‌شان را می‌فروشند تا بناهای حزبی، جناحی و منفعت طلبانه‌شان به خطر نیوفتد، روز قیامت با یکدیگر دشمن می‌شوند.

 

وی در ادامه ویژگی دوستانی که در قیامت با یکدیگر دشمن نمی‌شوند را نیز تشریح کرد و ابراز داشت: کسانی که دوستی‌هایشان را بر اساس تقوا بنا گذاشته‌اند، در قیامت با یکدیگر دشمن نمی‌شوند و همه می‌باید تلاش کنیم تقوا را محور زندگی و دوستی‌هایمان قرار دهیم.

 

آیت‌الله عابدینی با اشاره به آیاتی از سوره فرقان افزود: خدا می‌فرماید روز قیامت که می‌شود، ظالمان دستشان را گاز می‌گیرند و ابراز ندامت و پشیمانی می‌کنند و در اینجا ظالمان همان کسانی هستند که رفاقت‌های غیر خدایی را شکل داده‌اند.

 

این مفسر قرآن کریم اضافه کرد: آنها آرزو می‌کنند که ای کاش در دنیا رفاقت‌هایشان و راه و رسم زندگی‌شان را با آرمانهای رسول اکرم (ص) هماهنگ می‌کردند و از اینکه بر اساس خواست خودشان عمل کرده‌اند، نادم و پشمان هستند.

 

وی اذعان کرد: پیغمبر (ص) می‌فرماید کسانی را به دوستی برگزینید که وقتی به او نگاه می‌کنید، به یاد خدا بیوفتید، وقتی حرف می‌زند بر علم و دانش شما افزوده شود و وقتی اعمالش را می‌بینید به یاد قیامت بیوفتید.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: آنها در قیامت می‌گویند وای بر من ای کاش فلانی را دوست نمی‌گرفتم زیرا همین که رفاقتم با او برقرار شد، ارتباط من با خدا قطع شد، انسانیت من فراموش شد و جوانمردی را زیر پا گذاشتم و به مسیر انحراف کشیده شدم؛ این شیطان بود که مرا به انحراف کشید در حالی که من گمان می‌کردم او انسان است.

 

امام جمعه قزوین به تفسیر آیاتی از سوره احزاب اشاره کرد و یادآور شد: در این آیه آمده است، خدا کافران را لعنت کرده و آتش جهنم را برای آنها مهیا کرده است، همیشه در جهنم هستند، کسی به فریادشان نمی‌رسد و چهره‌هایشان بر اثر آتش جهنم زیر و رو می‌شود و آن زمان آرزو می‌کنند ای کاش خدا و رسول خدا را اطاعت می‌کردیم.

 

وی افزود: امروز و تا وقتی در دنیا هستیم می‌توانیم از خدا و رسول خدا اطاعت کنیم و در صورت عدم اطاعت، در قیامت برای ما تنها ندامت و پشیمانی می‌ماند. باید از خدا بخواهیم که در دنیا و قیامت به ما حسنه بدهد تا سعادتمند شویم و از آتش جهنم دور بمانیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group