رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

مومن هیچ زمانی دچار یاس و ناامیدی نمی شود/ حضرت علی(ع) آیت عظمای خداست

 نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: در تفسیر سوره نباء آمده است خبر بزرگی که مردم از آن سوال می‌کنند علاوه بر معنای روز قیامت تعبیر به حضرت علی(ع) شده است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند حضرت علی(ع) و ولایت ایشان آیت عظمای خداست.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در جلسه تفسیر قرآن مسجد امام خمینی(ره) غیاث آباد قزوین با عرض تسلیت ایام شهادت امیرالمومنین اظهار کرد: در آیه 23 سوره عنکبوت می‌خوانیم که کافران کسانی هستند که آیات الهی و ملاقات خدای متعال و مرگ و روز قیامت را انکار می‌کنند و ایمانی به لقای پروردگار ندارند و مایوس می‌شوند اما مومنان نباید دچار یاس و ناامیدی شوند.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه در عالم آیه و نشانه ای بزرگتر از امیرالمومنین وجود ندارد، افزود: در تفسیر سوره نباء و خبر بزرگی که مردم از آن سوال می‌کنند علاوه بر معنای روز قیامت تعبیر به حضرت علی(ع) شده است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند حضرت علی(ع) و ولایت ایشان آیت عظمای خداست.

وی ابراز کرد: نهج البلاغه کتاب بزرگی است که از حضرت امیر(ع) برای ما به یادگار مانده و بهترین راهی است که انسان با مطالعه آن به یقین دست پیدا کرده و از مرده متحرک بودن نجات پیدا کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه شگفتی‌های قرآن و آفرینش را می‌توان در کلام امیرالمومنین دریافت، گفت: در آیه 13 سوره "ممتحنه" آمده است ای کسانی که ایمان آورده اید ولایت کسانی که در برابر امیرالمومنین و فرزندان وی می‌ایستند و طغیانگیری می‌کنند و خدا بر آنها غضب کرده و کسانی که از آخرت مایوسند، این افراد فقط ادعای ایمان دارند اما نسبت به قیامت و وعده‌های خدا مایوس هستند.

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: در ماجرای غدیرخم و ابلاغ جانشینی امام علی(ع) خداوند فرمود که ای پیامبر اگر جانشینی علی(ع) را ابلاغ نکنی رسالت و پیامبری تو ناقص می‌ماند. پیامبر اکرم با اجرای این دستور الهی ولایت امیرالمومنین و فرزندانش را جاودانگی بخشید.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: پس از معرفی ولایت و جانشینی امام علی(ع) آیه 3 سوره مائده نازل شد که خداوند فرمود؛ همه کسانی که آشکارا و پنهانی کفر می‌ورزند از آنها واهمه و ترسی نداشته باشید، با این ابلاغ نعمت را بر شما تمام کردیم و دین شما را کامل کردیم.

وی ابراز کرد: در آیه 87 تا 90 سوره یوسف، خداوند به حضرت یعقوب(ع) و فرزندانش سفارش می‌کند از رحمت خدا مایوس نباشید فقط کافران از رحمت خدا ناامید می‌شود. هر امامی با هر بیانی ما را به مسیر هدایت دعوت کرد تا دچار یاس نشویم.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: آیات 51 تا 56 سوره حجر به داستان زندگی حضرت ابراهیم(ع) اشاره دارد زمانی که بشارت فرزند دار شدن این پیامبر الهی توسط فرشتگان ابلاغ شد این پیامبر الهی گفت من پیر و فرسوده شده ام اما فرشتگان گفتند از رحمت خدا ناامید نباش، هرکس که از رحمت خدا اظهار ناامیدی کنید گمراه است.

وی اذعان کرد: آیه 53 و 54 سوره زمر مرکز امید است، در این آیات خداوند می‌فرماید؛ ای پیامبر(ص) به بندگان من بگو ای بندگانی که گناه مرتکب شدید و به خودتان ظلم کردید از رحمت خدا مایوس نشوید، خداوند همه گناهان را می‌آمرزد همانا خدا آمرزنده و مهربان است تا زمانی که وقت دارید توبه کنید و به سوی خدا بازگردید.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: در سوره "طه" می‌خوانیم هرکس از یاد و نام خدا فاصله بگیرد دچار یاس می‌شود و استرس و ناامیدی و پریشانی به سراغ او خواهد آمد. هرکس ذکر و یاد خدا از زندگی اش حذف می‌شود دچار سرگردانی و ناامیدی خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: پیامبر(ص) می‌فرمایند:" گناهکاری که به رحمت و آمرزش خدا امید دارد، از عبادت کننده مایوس به خدا نزدیکتر است." همچنین امیرمومنان می‌فرمایند:" بدترین بلا این است که کسی امید خود را از خدا قطع کند."

وی گفت: در مناجات شعبانیه که سرمایه معنوی امام علی(ع) برای شیعیان است، آمده است خداوندا من نسبت به تو حسن ظن دارم بر حسن ظن من یاس و ناامیدی را مسلط نکن و مبادا امید من از کرم تو منقطع شود.

آیت‌الله عابدینی در پایان عنوان کرد: امام صادق(ع) می‌فرمایند:" تعجب می‌کنم از کسانی که نسبت به چهار چیز خوف و هراس دارند اما به چهار چیز دیگر پناه نمی‌برند. فردی که هراس بر وجود او مسلط شده اما به خدای متعال پناه نمی‌برد، شخصی که در دلش غم و غصه وجود دارد اما به ذکر و یاد خدا پناه نمی‌برد، تعجب می‌کنم از عده ای که دیگران علیه آنها حیله و نیرنگ به کار می‌برند اما به آیات الهی پناه نمی‌برند و هرکس دنیا را می‌خواهد به آیه ماشاءالله لا قوه الا بالله پناه ببرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group