رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

"تمدن" یعنی انسان از لحاظ فکر و اندیشه، موحد باشد/ سیدالشهدا(ع) زمینه شکل‌گیری تمدن اسلامی را فراهم کردند

 

 

نماینده ولی‌فقیه در سخنرانی مسجد آقا سید علی قزوین گفت: سیدالشهدا(ع) زمینه شکل‌گیری تمدن اسلامی را فراهم کردند.


آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در سخنرانی مسجد آقا سید علی که به مناسبت اعیاد شعبانیه برگزار شد با تبریک این ایام اظهار کرد: تمدن اسلامی به واسطه نهضت سیدالشهدا(ع) شکل گرفت و برای تحول و ایجاد تغییرات در جهان، برنامه ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) باید مورد اجرای همه معتقدان به دین قرار بگیرد.

امام جمعه قزوین افزود: عده‌ای با تکیه بر سلاح و زورگویی به دنبال ساخت آینده جهان مطابق نظر خود هستند و مخالفان خود را از حق آزادی محروم کرده و آنها را سرکوب می‌کنند، درصورتی که خدای متعال انسان را آزاد آفریده و نعمات خود را در اختیار او قرار داده و تصمیم گرفته که آینده جهان به وسیله بندگان شایسته‌اش اداره شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز کرد: در میان نورافشانی حقیقت، عده ای به دنبال خاموش کردن این نور الهی هستند و در این مسیر با هم‌قطاران خود متحد شدند، سعودی‌ها، امریکایی‌ها، انگلیس، فرانسه، منافقین و اسرائیل همه باهم متحد شده‌اند تا نور حق را خاموش کنند.

وی با بیان اینکه این تصمیم حق تعالی است که حق به طور کامل روی زمین گسترده شود، گفت: خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید؛ ما اراده کرده‌ایم بر بندگان صالح خود منت گذاشته تا زمام امور جهان را در دست بگیرند.

 


آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه اراده حیوانی در برابر اراده الهی شکست خورده است، عنوان کرد: عده ای با عافیت طلبی از مسئولیت پذیری در برابر رسالتی که خدای متعال بر دوش آنها قرار داده است شانه خالی می‌کنند، این عده همانند قوم بنی اسرائیل هستند که می‌گویند ما وظیفه ای نداریم و هرچه خدا بخواهد همان خواهد شد.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: عده ای با مطرح کردن شبهاتی می‌گویند چرا در سوریه و عراق حضور پیدا کردید؟ اگر مدافعان حرم ما در منطقه حاضر نمی‌شدند امروز باید شاهد حضور داعش در قزوین بودیم و نوامیس ما درخطر بود.

وی با طرح این سوال که چگونه امام حسین(ع) زمینه شکل‌گیری تمدن اسلامی را فراهم آورد؟ ابراز کرد: تمدن به معنای پیشرفت سنگ، آهن و ساختمان در ظاهر زندگی‌های ما نیست، ما باید به دنبال تمدن انسانی که در توحید خلاصه می‌شود، باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ادامه داد: اگر ما شهرهای مدرن بسازیم اما فساد، ظلم، ربا، بی عفتی و بی بندوباری در آن حاکم شود این "تمدن" نیست بلکه "توحش" است. "تمدن" یعنی انسان از لحاظ فکر و اندیشه، موحد باشد.

 آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: "تمدن" یعنی انسان از لحاظ افکار و اندیشه و عمل فقط در برابر خدای متعال بندگی کند، صادق باشد و از دروغ‌گویی و ریا و تزویر و نفاق به دور باشد. "قرآن کریم" کتاب صداقت و درستی است و انسان باید متخلق به اخلاق قرآنی باشد.

وی اذعان کرد: اگر جامعه هرچقدر در ایمان، عقیده، طاعت، بندگی، اخلاق، رفتار، مهدویت و معنویت ارتقا و منزلت پیدا کرد به همان اندازه تمدن پیدا می‌کند، و الا ساختمان سازی فقط تمدن ظاهری آجر و سیمان است. انسانی متمدن محسوب می‌شود که انسانیت او شکوفا شود.

امام جمعه قزوین گفت: علت قیام سیدالشهدا(س) این بود که ملاحظه کردند تمدن انبیای الهی در معرض خطر قراره گرفته و شخصی همچون یزید ملعون که به فسق و فساد آشکار شهرت دارد درحال به دست گرفتن حکومت اسلامی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: در نیمه‌های رجب سال ۶۰ هجری زمانی که استاندار مدینه امام حسین(ع) را به استانداری فراخواندند و قصد گرفتن بیعت از ایشان برای حکومت یزید را داشتند، سیدالشهدا(ع) با اشاره به پیشینه معنوی خاندان نبوت و برشمردن ظلم و فساد یزید و خاندانش، فرمودند؛ «مثل منی با مثل یزید هیچ زمانی بیعت نمی‌کند،» این کلام امام یعنی هرکس سنخیتی با من و اهل بیت(ع) دارد نباید با امثال یزید بیعت کند و دست دوستی دهد.

وی در پایان گفت: اهداف قیام سیدالشهدا(ع)، بیانات حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نیازمند موشکافی و تحلیل است هنوز پس از گذشت بیش از هزارسال تحلیل موشکافانه از این قیام و بیانات حضرت زینب(س) به خوبی صورت نگرفته است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group