رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

هماهنگی با مهندسی دین به کارها ماندگاری می‌بخشد/ ملکات فاضله نفسانی میوه شجره طیبه کرامت و تقوا است/ تقوا عقل را دانا و اراده را توانا می‌کند

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در دیدار آقای حسن عباسی گفت: هماهنگی با مهندسی دین به کارها ماندگاری می‌بخشد.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار آقای حسن عباسی که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین برگزار شد، اظهار کرد: در یک نگاه کلان و کلی خدای متعال نقشه‌ای را در قرآن و آموزه‌های دینی به ما نشان می‌دهد و اگر کارهایی که انجام می‌دهیم را با آن نقشه هماهنگ کنیم ماندگاری پیدا می‌کند.

 

انسان بهانه خلقت عالم آفرینش است

وی تصریح کرد: قرآن وقتی صحبت از عالم آفرینش می‌کند نشان می‌دهد انسان بهانه خلقت عالم آفرینش است و می‌فرماید همه عالم برای انسان خلق شده است و وقتی به انسان می‌رسد می‌فرماید انسان را برای عبادت خلق کرده‌ام.

 

امام جمعه قزوین افزود: خداوند می‌فرماید عبادت را برای دست‌یابی به تقوا و تقوا را برای رسیدن به کرامت خلق کرده‌ایم و قرار است انسان به مقام کرامت برسد و هر ویژگی انسانی و ملکات فاضله نفسانی نظیر سخاوت، شجاعت، عفت و مروت میوه شجره طیبه کرامت و تقوا است و چنین انسانی می‌تواند منشأ همه فضائل و خوبی‌ها باشد.

 

تقوا خدا پرهیزی و خدا ترسی نیست

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: وقتی صحبت از تقوا می‌شود اشتباهی فاحش در ترجمه آن مطرح شده است که به خداگریزی، خدا پرهیزی و خدا ترسی معرفی شده است در حالی که خدا خود را اهل تقوا و مغفرت معرفی می‌کند و می‌باید نگاه‌ها در این حوزه اصلاح شود.

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تقوا دو خدمت بزرگ به انسان می‌کند، خاطرنشان کرد: خدمت نخست تقوا، خدمت به عقل انسان و خدمت دوم تقوا، خدمت به اراده انسان است و عقل و اراده تمام دارایی انسان محسوب می‌شوند.

 

 

تقوا عقل را نورانی و دانا و اراده را توانا می‌کند

آیت‌الله عابدینی در این خصوص با بیان اینکه تقوا عقل را نورانی و دانا و اراده را نیز توانا می‌کند، تأکید کرد: ما در عقل نیازمند روشن‌بینی، بصیرت و دانایی هستیم و در اراده محتاج توانایی هستیم که توسط تقوا بدست می‌آید؛ ندانستن و نتوانستن منشأ همه بیچارگی‌ها است؛ چنانکه دانایی و توانایی منشأ همه خیرات و برکاتی است که از بدو آفرینش انسان خلق شده است.

 

امام جمعه قزوین اظهار کرد: تقوا به انسان دانایی می‌بخشد به دلیل آنکه خداوند در آیه 29 سوره انفال می‌فرماید «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، برای شما وسیله‌ای جهت شناخت حق از باطل قرار می‌دهد».

 

وی ادامه داد: خداوند فرمود «در حقيقت كسانى كه (از خدا) پروا دارند چون وسوسه‌اى از جانب شيطان به ايشان رسد (خدا را) به ياد آورند و بناگاه بينا شوند» و بصیرت پیدا می‌کنند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در ادامه با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص) در خصوص اینکه تقوا به انسان توانایی می‌دهد، بیان کرد: رسول خدا (ص) می‌فرمایند هر کسی با تقوا زندگی می‌کند، قوی می‌شود و در امنیت زندگی می‌کند.

 

 

جوانان و نوجوانان را با مهندسی قرآنی پرورش دهیم

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم جوانان و نوجوانان را با مهندسی قرآنی پرورش دهیم هیچ نگرانی نداریم که مسیر را اشتباه برویم چرا که خداوند فرموده هر کسی که قرآن را امام خود می‌گیرد، او را تا بهشت هدایت می‌کند.

 

وی در ادامه بیان کرد: خداوند در آیه 56 سوره اعراف «الْمُحْسِنِين» را مطرح می‌کند و می‌فرماید: «و در زمين پس از اصلاح آن فساد مكنيد و با بيم و اميد او را بخوانيد كه رحمت‏ خدا به نيكوكاران نزديك است» و شاید بهترین واژه‌ای که از حکمت، معرفت، عقل و اراده انباشته است، کلمه «الْمُحْسِنِين» باشد که می‌باید در تربیت فرزندانمان مورد توجه قرار گیرد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group