رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر ژاپن: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

تصویر

زندگی نامه

پربازدیدترین اخبار

بخش پاسخگویی

پاسخگویی به سوالات شرعی

زمینه گفتگوی بدون واهمه در کرسی‌های آزاد اندیشی فراهم شود/ اندیشه‌های دانشجویان بر اساس ظاهر آنها قضاوت نشود

 

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در دیدار مسئولان دانشگاه رجاء قزوین گفت: زمینه گفتگوی بدون واهمه در کرسی‌های آزاد اندیشی فراهم شود.

 

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار مسئولان دانشگاه رجاء قزوین حفظ کرامت انسان‌ها را یکی از والاترین اهداف نظام دینی برشمرد و افزود: مسئولان دانشگاه‌ها باید دانشجویان را بزرگ، محترم و ارزشمند بشمارند و نباید اندیشه‌های دانشجویان را بر اساس ظاهر آنها قضاوت کنند چرا که چنین قضاوتی به کرامت دانشجویان آسیب وارد می‌کند.

 

وی به تشریح اهمیت علم در نگاه دینی پرداخت و اظهار کرد: علم و دانش در نگاه اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و منابع دینی تأکید فراوانی بر عمل آموزی دارند و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم.

 

امام جمعه قزوین در ادامه با تأکید بر اینکه در روایات علم به نور تشبیه شده است، خاطرنشان کرد: علم حقیقی چیزی است که از درون انسان به جوشش در بیاید و تجلی پیدا کند و نور چنین علمی انسان را به سعادت می‌رساند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: علمی که با حفظ کردن به دست آمده باشد، از یاد می‌رود اما علمی که از درون انسان بجوشد ماندگاری پیدا می‌کند و منظور دین از علم نیز همان علم جوششی است.

 

 

وی در ادامه به اهمیت عقل از نگاه دین پرداخت و با بیان اینکه عقل پایگاه علم و دانش است، ابراز کرد: امام باقر (ع) می‌فرمایند عقل حقیقی آن چیزی است که انسان را در مسیر بندگی خدا قرار می‌دهد و پایگاه علم و دانش محسوب می‌شود.

 

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه عقل دروغین و شیطنت‌آمیز در جوامع وجود دارد، عنوان کرد: امام باقر (ع) رفتارها و تصمیم‌های معاویه را نه از روی عقلانیت بلکه از روی مکر، پستی، پلیدی، شیطنت و حیله نامیدند و امروز نیز جوامع به چنین پدیده‌ای که به اشتباه عقلانیت تصور می‌شود، گرفتار است.

 

وی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را بسیار مهم و ضروری دانست و با بیان اینکه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار دارد، اضافه کرد: نباید در کرسی‌های آزاد اندیشی ترس و واهمه وجود داشته باشد چرا که بیان بدون واهمه مسائل کمک می‌کند تا ابهامات کنار رفته و شفافیت به وجود بیاید.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group